Jarné slnečné lúče vytiahli zo zeme prvé kvety a tie prilákali najodvážnejšie včielky.
Uvedomili ste si niekedy, aký je tento usilovný hmyz fascinujúci a dôležitý?
Priznám sa, že ja osobne, ich rada sledujem pri práci. A zvuk včelích krídel víriacich v korune rozkvitnutej lipy je jednoducho úžasný.
Včielky vnímame ako neúnavné opeľovačky a výrobkyne medu. Ale tieto malé pracantky sa vlastne upracujú na smrť. Ich život je kratučký a v čase najväčšieho zberu ešte kratší. A predsa počas neho stihnú prejsť viacerými hodnosťami – funkciami. Vedeli ste, že časť ich života strávia medzi stenami úľa? A až v určitom veku vyletujú von.
Kráľovná má síce život o dosť dlhší, ale tá sa von dostane len raz – dvakrát v živote – pri snubnom alebo svadobnom prelete a možno aj pri rojení.
A vedeli ste, že drobné chĺpky na ich telíčku, ktoré im dávajú taký huňatý vzhľad, neslúžia len na zohrievanie včielky v chladnejšom počasí skorej jari?
Alebo že včeličky nepotrebujú k životu len nektár a peľ alebo med ale aj vodu? Včela sa potrebuje napiť rovnako ako my.
Na ich drobnú hlavičku sa zmestí päť očí a ich tykadlá majú 12 dielikov (trúdy majú 13). Na hrudi majú šesť nôh – v troch pároch a štyri krídla – v dvoch pároch. Dosť na také malé telíčko, však? 🙂 Včely dobre počujú a napríklad neznášajú zvuk kosy – preto na koscov útočia. Zvuk matky – kráľovny zase milujú – keď ju začujú, znehybnejú a načúvajú.
Včely berieme ako samozrejmosť a všimneme si ich zväčša až vtedy, keď nám bzučia okolo uší. Ale malé včielky sú veľmi citlivé – na počasie a aj na chémiu, ktorú, žiaľ, človek používa na hnojenie a ničenie škodlivého hmyzu :-(.
O včelách viac tu.
Voľne na stiahnutie – PEXESO – včela