Tiger je najväčšia a najťažšia mačkovitá šelma.

Má deväť poddruhov, ale tri, žiaľ, vyhynuli v 20. storočí. Aj keď všetky poddruhy majú odchýlky v sfarbení, typickým znakom tigra je zlatožltážltá až tmavooranžová srsť a výrazné tmavohnedé až čierne pruhy. Srsť na bruchu a hrudi, na spodnej časti hlavy a na vnútornej strane nôh je biela alebo svetlo krémová. Uši má na vrchu čierne s bielou škvrnou. Pruhy má po celom cele až po špičku chvosta a aj na nohách. Tiger má na koži viac ako sto pruhov.

Nám sa môže zdať, že je tiger veľmi výrazný a v prírode neprehliadnuteľný. Ako si niekto nemôže všimnúť takmer trojmetrové a dvestokilové zviera v oranžovom kožuchu s čiernymi pruhmi.

Sfarbenie tigra je ale absolútne vhodné do prostredia, v ktorom žije. Tiger sa pohybuje v krajine, kde je pomedzi zeleň mnoho suchých rastlín a lístia. Farby sú pod vplyvom horúceho a intenzívneho slnka výraznejšie a sýtejšie. Navyše traviny a stromy vrhajú ostré a dlhé tiene. S takýmto prostredím tiger krásne splynie. Jeho sfarbenie vlastne napodobňuje hru svetla a tieňa okolitých rastlín. Jeho pruhy sa strácajú v spleti tieňov, ktoré sa navyše vo vetre pohybujú a vlnia ako pruhy na tele šelmy.

Tak môže byť tiger takmer neviditeľný. Napríklad tu si ho všimnete až po priblížení:

Tu, ak by sa nepohol, ho ani nezaregistrujeme:

Zaujímavé je, že pruhy tigra nie sú iba na srsti – sú až na pokožke. Ak by si nejaký odvážlivec trúfol tigra oholiť, tiger by bol stále pruhovaný – aj keď holý. Srsť by navyše dorástla presne podľa pôvodnej schémy – na tmavých pruhoch na koži tmavá srsť, na svetlých častiach svetlá. Navyše tvar pruhov a vzdialenosť medzi nimi vytvára jedinečný vzor, ktorý je u každého tigra iný a podľa tohto vzoru môžeme jednotlivé tigre rozoznať ako ľudí podľa odtlačkov prstov.