Povrch tiel všetkých živočíchov pokrýva koža. U niektorých je pokrytá srsťou, u iných šupinami. Koža je vlastne plocha tela, ktorá vnútorné telo chráni pred vonkajšími vplyvmi. Má chrániť pred chladom i teplom, býva poranená, poškriabaná, zašpiní sa.

Cicavce majú kožu pokrytú srsťou – i človek, aj keď u toho sa srsť zachovala len vo forme vlasov a chlpov. Zvieratá si svoju srsť i kožu pod ňou udržujú umývaním, olizovaním, vyčesávaním. Okrem toho cicavce poväčšinou menia srsť pri zmene ročných období.

Človek navyše používa odev a ten vyzlečie a môže ho dať vyprať, zašiť, zaplátať. A predsa sa najvrchnejšia z troch častí ľudskej kože, pokožka, neustále obmieňa. Pokožka je tvorená mnohými vrstvami buniek. V jej dolných vrstvách neprestajne  rastú a delia sa nové bunky, ktoré sa tlačia nahor a vytláčajú staršie bunky k povrchu. Tie sa splošťujú a tvrdnú  – rohovatejú. Nakoniec celkom odumrú a olupujú sa. V priebehu 3 – 4 týždňov sa človeku vymení celá pokožka.

Had takúto formu pokožky nemá. Hady majú dlhé, valcovité telo pokryté šupinami. Tie nie sú slizké, ako si poniektorí ľudia myslia, ale suché. Tým, že sa had plazí po zemi, pomedzi rastliny, kamene, po prachu i blate, jeho koža sa ušpiní, poškodí. Dospelý had preto túto špinavú a zodretú kožu mení zväčša dvakrát ročne. Navyše – mláďatá do dospelého veku menia kožu častejšie, pretože im je jednoducho malá a koža hada sa pri raste nezväčšuje ako naša koža. Had sa teda zbavuje nepotrebnej, špinavej, poškodenej a tesnej vrchnej časti kože. Spodnejšia časť, v ktorej je uložené aj sfarbenie hada, sa zachováva.

Celá výmena pokožky začne vlastne rastom novej pokožky pod stále používanou vrchnou vrstvou. Keď táto nová pokožka narastie, začne sa v priestore medzi starou a novou tvoriť tekutina, ktorá ich obe oddelí – volá sa lymfatická tekutina. Keďže had mení pokožku kompletne aj s povrchom očí, zakalí mu táto tekutina zrak a had horšie vidí. Had sa preto schováva, už ani neloví a nežerie a je aj veľmi útočný, pretože nerozoznáva dobre okolie. Približne deň pred zvliekaním sa lymfatická tekutina vstrebe a zrak sa vyčistí. Had znovu dobre vidí a vyhľadáva drsnejší povrch, konáre, štrk, skaly. Najprv šúcha pysk, lebo zvliekať sa začína od hlavy. Vyzlieka sa zo starej kože ako z pančuchy – rubom navrch.

Stará koža zostáva za hadom, zbytočná, potrhaná a suchá, a had sa plazí preč v novej nádhere.

Pekné video o zvliekaní hada si môžete pozrieť tu: