Jar sa nám spája so záplavou kvetov. A to nielen v tráve a v záhradkách. Ale aj na stromoch. Milujeme rozkvitnuté čerešne, obdivujeme magnólie.

Ale všimli ste si ako nám krásne rozkvitol smrek?

Možno ste si poklopali na čelo – ale naozaj. Smrek kvitne krásne – dokonca smreky každé štyri roky rozkvitajú tak intenzívne, že les po nich vonia.

Samotný smrek môže mať výšku 50 – 70 metrov. Jeho koruna je kužeľovitá. Pre krásnu pravidelnosť a krátke ihličie sa využíva aj ako obľúbený vianočný stromček.   Smrek sa môže prirodzene dožiť až 500 rokov a dosiahnuť priemer kmeňa aj 1,5 – 2 metre – aj keď v dnešnej dobe je to málo pravdepodobné. Na svete jestvuje asi 50 druhov smrekov.

Púčiky ihličia sú úzke a kužeľovité s pritisnutými šupinami. Šupinatý obal sa postupne zosúva až na koniec ihlíc a tie sa rozvinú – na konci konárika vidíme krásne svetlozelené mladé ihličie. Smrek má ihlice dlhé 1 – 1,5 cm krásne zelené a so štvorhranným prierezom. Ihličie neopadáva naraz ako lístie na listnatých stromoch. Postupne sa priebežne mení po piatich až siedmych rokoch. Takže je strom stále zelený.

 

 

 

Mladé jasne zelené ihličie kontrastuje s minuloročnými ihlicami.

Toto ihličie je bohaté na vitamíny A a C a rôzne zdraviu prospešné látky. Čaj z ihličia vyluhovaného vo vriacej vode má úžasnú arómu lesa a upokojuje nervy, potláča nervozitu a stres, stimuluje mozog – podporuje tak sústredenie a schopnosť učiť sa 😉 . Dokonca uvoľňuje boľavé svaly a kĺby. Odvar pomáha aj pri nadmernej tvorbe lupín – stačí pomasírovať pokožku hlavy a opláchnuť. Ihličie má kyslastú príchuť a celkom mladé sa môže použiť do šalátu. Smrekový sirup, získaný z mladých výhonkov naložených v cukre, rozpúšťa hlieny, pomáha pri vykašliavaní a lieči zápaly dýchacích ciest. Ihličie a produkty z neho by sa však nemali požívať v tehotenstve a počas dojčenia. (Uvedené nereprezentuje lekárske alebo zdravotnícke postupy a názory. Je iba ukážkou využitia v ľudovom liečiteľstve.)

 

 

 

Smrek kvitne až cca 30 ročný. Smrek obyčajný má vlastne dva druhy kvetov – samčie i samičie. Znamená to, že je jednodomý. Najkrajšie na jeho kvetoch je, že sa počas kvitnutia menia. Kvitne v apríli až máji. Samčie šištice sú vajcovité až guľaté. Spočiatku sú červené a neskôr sa predĺžia a sfarbia do žlta. Vyrastajú medzi ihlicami a sú takmer po celej dĺžke koruny.

Smrek – samčie kvety

Smrek – samčie kvety

Smrek – samčie kvety

 

 

 

 

 

 

 

 

Smrek – samčie kvety

Smrek – samčie kvety

Smrek – samčie kvety

 

 

 

 

 

 

 

 

Samičie sú podlhovasté a valcovité, veľké 2 – 2,5 cm. Majú krásnu purpurovú farbu. Sú spočiatku vzpriamené ako sviece. Rastú vo vrchnej tretine koruny na koncoch konárikov. Po opelení ovísajú až sa z nich stanú klasické visiace šišky. Dorastajú do dĺžky 10 – 16 cm a spočiatku sú zelené, môžu mať fialovkasté okraje jednotlivých šupín alebo sú jemne červeno-fialové. Až dozrejú – zhnednú. Prázdne, vysemenené šišky, zostávajú na strome. Nerosypujú sa, ale spadnú na zem celé.

Smrek – samičie kvety

Smrek – samičie kvety

Smrek – samičie kvety

Smrek – samičie kvety

 

 

 

 

 

 

 

Smrek – samičie kvety

Smrek – samičie kvety

 

Smrek – samičie kvety

 

 

 

 

 

 

 

Smrek – samičie kvety

Smrek – samičie kvety

 

 

 

 

 

 

 

 

Určite ste už po búrke na jar videli mláky s okrajmi so žltým popraškom. Hovorí sa, že sú po sírnatých dažďoch. V skutočnosti to dážď spláchol peľ ihličnatých stromov – prevažne smreka. Búrka môže dokonca priniesť peľ z väčších vzdialenosti.

Smreky sa dnes vysádzajú a pestujú kvôli drevu. Využíva s v priemysle – v papierenskom, nábytkárskom, chemickom. Používa sa aj v staviteľstve a na kúrenie. Je najbežnejšie používaným drevom na Slovensku i v Čechách.

A navyše – krásne kvitne 😉