Patrí už k tradícii, že deti píšu pred Vianocami list Ježiškovi. Rodičia sa tak dozvedia o tajných prianiach svojich detí a tie tak trošku zhmotnia svoje sny.

Ale ako vlastne táto tradícia vznikla?

K najznámejším roznášačom darčekov patria svätý Mikuláš, dedo Mráz, Santa Claus a Ježiško. Za každým roznášačom je jeho história a legenda. Za Ježiškom musíme hľadať práve svätého Mikuláša. Dve historické osobnosti, biskupov z Miry a Pinary, si ľudia spojili do jedného svätca rozdávajúceho potajomky darčeky – pomáhal najchudobnejším a aj školákom a študentom.

V čase náboženských reformácii odmietli reformované cirkvi uctievanie svätých a tým aj Mikuláša. O darčeky však deti neprišli a začal ich rozdávať samotný Kristus. Časom sa aj táto tradícia pozmenila a namiesto dospelého Krista sa stal zázračným darcom malý Ježiško – zrejme aj preto, lebo vo Vianočnom čase slávime jeho narodenie. A keďže obraz obdarujúceho Krista alebo Ježiška symbolizuje veľa pre celý kresťanský svet, prevzali túto tradíciu aj ostatní ľudia. Nuž a dnes, v čase, keď kresťanský svet pozerá na symbolické Jezuliatko v jasličkách a pripomína si jeho narodenie, obdarúvajú sa všetci ľudia. Všetkým deťom je postavička malého Ježiška tak blízka, že dnes nosí darčeky naprieč vierovyznaniam. V priebehu času  boli pokusy nahradiť ho – či už Dedom Mrázom alebo Santa Clausom, ale Ježiško odolal. A aj keď sú Vianoce stále viac a viac komercionalizovaným sviatkom, malý Ježiško odoláva a stále je tým maličkým a zázračným darcom, ktorý načúva detským srdiečkam.

Tak si môžeme s našimi deťmi pripraviť list pre Ježiška, ktorý nebude len obyčajným listom papiera. Nechajme ich vytvoriť niečo jedinečné a strávme s nimi pekné chvíľky pri jeho príprave.

Základom pre všetky listy sú, samozrejme, výkresy.

Na prvý list si okrem toho pripravíme – zelený farebný papier, nožnice, predpripravené ozdôbky, bombuľky, lepidlo.

Zo zeleného papiera nastriháme pásiky a preložíme ich na polovičku. Ich okraje rozstriháme, aby vznikol strapatý dojem. Nastriháme alebo natrháme si z nich kratšie konáriky a nalepíme na výkres. Snažíme sa o plastický vzor. Nalepené vetvičky ozdobíme – hotovými ozdôbkami a bombuľkami.

 

 

 

Pre menšie deti môžeme zvoliť jednoduchšiu variantu. Potrebujeme len – dierovač, farebný papier, farbičky, lepidlo

Z farebného papiera si dierovačom narobíme bodky. Necháme deti nakresliť zelené vetvičky, prípadne im s tým pomôžeme. A potom im dáme lepidlo a farebné bodky a necháme ich vyzdobiť vetvičky.

 

 

Na výrobu listu môžeme použiť aj trblietavé washi pásky. Okrem nich už potrebujeme len rôzne ozdôbky. Z pások vytvoríme ľubovoľný vzor a dozdobíme ho.

 

 

 

Pre najmenších je veľmi príťažlivé trhanie – tak ich necháme vytrhovať vianočné motívy zo starého baliaceho papiera alebo z letákov. Podľa vlastnej fantázie potom môžu nalepovať na papier – samozrejme, môžu dokresliť vlastné vzory. A ak majú kreslenie radšej ako lepenie, predkreslíte im jednoduché obrázky a nechajte ich vyfarbovať.

 

 

 

 

 A že sú ich rúčky ešte nešikovné? O to väčšie je ich nadšenie. A radosť  🙂 No a o to práve ide  😉