Aj vy ste nad tým niekedy rozmýšľali?

No mne táto otázka napadla, keď sa z kaštieľa v Humennom stal zrazu zámok.

Spišský hrad

Pri hrade by to zrejme bolo jasné – je starý, stredoveký alebo ešte starší. Je to opevnené sídlo – obvykle niekde na kopci alebo na mieste ťažšie prístupnom (ohradený riekou alebo jazerom). Navyše je hrad súčasťou hradiska – veľkej opevnenej plochy. Jeho obranná funkcia je jasná – je z hrubých kamenných kvádrov, má veže (aj keď existuje aj typ hradu bez veží), strieľne, sklady a niekedy aj tajné východy či chodby. Proste bol jednoznačne postavený funkčne – na obranu a ochranu svojich majiteľov a ich majetku.

Kaštieľ a zámok už je menej jasné. Samozrejme, v rozprávkach žijú princezné na zámku a nie v kaštieli, to je bez debaty. Ale… ako to je v realite?

Nuž, na hradoch začalo byť hradným pánom časom zima, chýbalo im pohodlie i luxus, ťažká prístupnosť začala byť na obtiaž. Navyše, časy sa menili a menili sa aj spôsoby boja. Kde sa to dalo, tam hrad prestavali – na zámok. Hrad stratil pôvodnú obrannú funkciu, ale získal množstvo nových dekoratívnych prvkov. Napríklad vežičiek, ktoré boli síce na obranu na nič, ale vyzerali krásne. Alebo sôch, výklenkov, arkierov… Upravili sa brány, okná… A steny dostali ozdobné omietky. Zámok už mal ukazovať nie nedobytnosť, ale bohatstvo a vkus jeho pánov. Stalo sa z neho šľachtické sídlo.

Tam, kde prestavba nebola možná alebo by bola pridrahá, začalo sa stavať. Šľachta rozhodne potrebovala organizačné centrum majetku – ale chcela už niečo moderné a reprezentačné. A tu príde ten rozdiel.

Zámok v Humennom

Niektorí páni si postavili zámok, ale niektorí kaštieľ – viacposchodovú reprezentačnú budovu. S freskami, štukami a ozdobami. Obvykle má aj krásnu záhradu alebo stojí v upravenom parku. Ale je neopevnený. Také pohodlné a ozdobné sídlo. A to je kaštieľ.

Kaštieľ Betliar

Kaštieľov mohla rodina, samozrejme, vlastniť viac a cestovať medzi nimi – tu stráviť zimu, tu leto, tu plesovú sezónu… Iní páni zainvestovali viac – a postavili tiež niekoľkoposchodové sídlo, ale rozsiahlejšie, zdobenejšie a ešte s nejakými obrannými prvkami – veže, vodná priekopa, padací most… Proste nové rodinné sídlo.  A to je zámok.

Uhorské – zemianska kúria (zdroj: wikimedia.org)

U nás sa ale stretneme ešte s jednou šľachtickou stavbou – jednoposchodovou. Síce pohodlnou a reprezentačnou, ale maličkou. Je to kaštieľ? Na slovensku a v podstate na celom území bývalého Uhorska si šľachta stavala tieto stavby – kúrie.