Včela vo svojom životnom cykle prechádza štyrmi fázami:
- vajíčko
- larva (nymfa)
- kukla
- dospelá včela (imago)
Štádium kukly sa ešte delí na fázu predkukly a kukly.
Vajíčko kladie matka včely do buniek v pláste – pre vývin robotnice a trúda pripravia staviteľky geometrické šesťhranné bunky – pre trúda sú bunky väčšie ako pre robotnicu. Matka zistí veľkosť bunky ohmataním vnútorného priestoru nohami a tykadlami. Včelie vajíčko je oplodnené a vajíčko trúda je neoplodnené.
Do materskej misky kladie oplodnené vajíčko, z ktorého sa vďaka starostlivosti vyliahne nová matka. Okolo misky vystavajú robotnice veľkú nepravidelnú materskú bunku v tvare trochu podobnom žaluďu.
Vajíčko je biele a tyčinkové, je jemne zakrivené. Je dlhé okolo 1,5 mm.
Z vajíčka sa vyliahne larva pripomínajúca bielu lesklú húsenicu zužujúcu sa smerom k hlave a zadočku. Aby sa stala včelou, prejde dokonalou premenou. Larva má hlavu a trinásť zreteľných článkov. Larvy sú bruškom stočené dovnútra a ležia na dne bunky. Postupne počas rastu sa vzpriamujú až vyplnia takmer celý priestor bunky.
Čiastočne zakuklená larva je predkuklou. Má už jednotlivé časti tela podobné dospelej včele. Po zaviečkovaní sa larva celkom zapradie, zostane otočená hlavou k otvoru bunky a nehýbe sa. Jej vnútorné orgány prejdú premenou. Na túto premenu čerpá živiny zo svojich zásob, pretože neprijíma potravu.
Keďže má larva matky podstatne viac priestoru, je jej kukla nepravidelnejšia a neobopína vyvíjajúce sa telo tak tesne.
Po dokončení premeny dospelá včela prehryzie viečko po obvode a vylieza von.
Krásne video o vývoji včely od vajíčka po dospelú včelu si môžete pozrieť tu.
Stiahnite si karty, ktoré vám priblížia životný cyklus včely.