Až lúky zaplavia nádherné žlté slniečka, mnoho z nás si povzdychne: ,,Keby a táto krása dala zakonzervovať a odložiť na zimu…“

Teplé jarné slniečko a modrú oblohu nezakonzervujete. Ale časť tej krásy a vône môžete. Vyrobte si púpavový med.

Hlávky púpavy môžete zberať spolu s deťmi – precvičia sa v trpezlivosti i v počítaní. Na jednu dávku medu totiž potrebujete 400 rozkvitnutých kvetov púpavy.

(Zdroj: pixabay.com)

Zberajte ich čo najďalej od ciest a najlepšie po daždi – vtedy sú krásne umyté a bez prachu. Doma ich už neumývate.

Púpavy máte. Tak ako postupovať ďalej?

Kvety (400ks) dajte do hrnca a zalejte 1 a 1/2 litrom vody. Pridajte šťavu z jedného vytlačeného citróna. Citrónovú šťavu jednoduchšie vytlačíte, ak citrón predtým pritlačíte na pevnú podložku a pod tlakom ruky ho pováľate – zmäkne. Do vody k púpavám prihoďte dva ďalšie na kolieska nakrájané citróny (nezabudnite ich predtým poriadne vydrhnúť kefkou pod tečúcou teplou vodou). Vodu s púpavami a citrónom privedieme do varu a potom odložíme na chladné miesto na 24 hodín. Púpavy a citrón sa budú pekne lúhovať.

Po 24 hodinách šťavu sceďte – prelejte ju cez gázou vyložené sitko a poriadne povytláčajte. Nezľaknite sa – tekutina je síce mútna, ale ona sa vyčistí.

Pridajte 1 a 1/2 kila cukru. A znovu nechajte zovrieť. Teplotu znížte a nechajte jemne vrieť. Takto nechajte odparovať asi 1 a 1/2 hodiny. Na povrchu sa vytvorí jemná pena. A to znamená, že hustota je dobrá. Počas odparovania by sa mala vypariť asi 1/3 objemu. Tekutina sa z lyžičky leje asi ako lepidlo.

Pripravte si fľaše na zaváranie – nahrejte ich buď horúcou vodou alebo ich na chvíľku ohrajte v rúre. Med nechajte zovrieť a rýchlo ho lejte do fliaš. Nechajte prázdny priestor asi tak centimeter pod okrajom. Hneď položte viečko, nechajte viečko ležať na fľaši cca 20 sekúnd. Zatiaľ plníte ďalšiu fľašu. Tým, že necháte viečko voľne položené na fľaši, ohreje sa vzduch v medzipriestore a keďže sa rozpína, vytlačí sa von. A teraz poriadne dotiahnite viečko.

Nechajte vychladnúť. Chladnúť môžete nechať aj otočené dnom nahor.

V zime môžete otvoriť fľaše so zlatistou tekutinou a vychutnať si tak kúsok krásneho jarného slnka.
Navyše, vďaka liečivým účinkom púpavy, podporuje tento med imunitný systém, pôsobí močopudne, prečisťuje krv, znižuje vysoký krvný tlak, podporuje trávenie a prospieva aj pokožke.