Babôčky sú vo všeobecnosti veľmi pekné motýle. Na svojich krídlách kombinujú škvrny a pásy a vytvárajú nádhernú hru farieb a svetiel. V niektorých krajinách dokonca babôčky umelo chovajú a vysadzujú ich potom na oživenie kvitnúcich záhonov a parkov.

Babôčka pŕhľavová je rozšírená najmä v otvorenej krajine, ale uvidíme ju poletovať aj parkoch a záhradách. Patrí k naším najčastejším denným motýľom. A pritom paleontologické nálezy naznačujú, že tento druh motýľa poletuje po zemi už viac ako 15 miliónov rokov (stredný miocén – Aglais karaganica). Bola tak súčasníkom napr. gigantopiteka, proconsula i deinotheria.

Babôčka kladie vajíčka v máji – júni.

Zdroj: wikimedia.com

Po 12 dňoch sa vyliahnu húsenice, ktoré zožerú zvyšky vajíčok. Vyliahnuté húsenice sa pasú spoločne – na pŕhľave, bodliakoch, pichliačoch. Vytvárajú si akési páperové hniezdo z vláken v listoch živnej rastliny.

Zdroj: wikimedia.com

V prípade ohrozenia sa krúti a myká a vypúšťa zelenú tekutinu. Potom sa stočí do kĺbka a padne na zem. Predátora ohrozujúceho hniezdo húseníc dokážu celkom zmiasť – húsenice sa totiž začnú vlniť spoločne. Húsenica môže mať až 3,5 cm. Na tmavom podklade má žlté pozdĺžné pásy. Húsenica má po celom tele krátke ostne.

 

Zdroj: wikimedia.com

Po štyroch zvliekaniach sa zakuklia. Z hranatej šedohnedej až červenošedej kukly zavesenej na spodnej strane listu sa po 2 – 4 týždňoch (záleží od vonkajšej teploty) vyliahne motýľ. Konečná farebnosť jeho krídel zavisí na vonkajšej teplote. Výrazná vrchná kresba krídel slúži najmä na odstrašenie predátorov – v prípade ohrozenia začne babôčka prudko otvárať a zatvárať krídla.

Zdroj: wikimedia.com

Keďže má zo spodnej strany nenápadné farby, pestrosť vrchnej strany môže predátora zaskočiť.

Babôčka pŕhľavová je jedným z mala našich motýľov, ktoré zimujú ako imága – dospelé motýle. Väčšina motýlich druhov totiž prečkáva zimu, obdobie chladu a hladu, ako vajíčko, húsenica či kukla. Babôčka pŕhľavová patrí medzi odvážlivcov, ktorí si nájdu úkryt na povale alebo v pivnici a prečkajú tam zimu. Je aj jedným z prvých na jar vyletujúcich motýľov. Lieta už od marca. Cuca nektár z prvých kvitnúcich stromov a kvetov. Tento motýľ je viditeľný dlho – poletuje až do októbra a takmer všade. Babôčky pŕhľavové boli videné až v Himalájskych priesmykoch.